top of page

Sıkça Sorulan Sorular - Bilgi Bankası

  • Piyasada çok farklı kalitede fenol fiber levhalar bulunuyor. Ürünün kalitesini nasıl anlayabilirim?

      Ürünün, kesitine bakıldığında bez katmanlarının sık döşenmiş olması ve kullamılan bezin sık dokunmuş olması ürünün kalitesini belirleyen en önemli faktördür. Ayrıca kullanılan reçine ve uygulanan işçilik de ikinci derecede ürüne etki etmektedir.
      Aşağıdaki iki fotoğrafta iki farklı kalitede ürünün kesit fotoğrafları yer almaktadır. Sol taraftaki ürün, sık dokumalı doğru ürün olup, sağ taraftaki görselde yer alan ürün ise maalesef piyasamızda da bol miktarfa bulunan sadece cazip fiyatoı ile yer alan ancak kalitesiz ürüne bir örnektir.

                                        

                                      PFB11S / PFCC201                                                                          PFB13S

  • Fiber levhalarda renk farklılıklarının bir önemi var mıdır?

Genel olarak renk farkları olabilmekte ve ürün kalitesi ile pek bir alakası olmamaktadır. Ancak bazı özel uygulamalar için geliştirilen ürünlerde içine konan katkı maddelerinden dolayı farklı renk tonları oluşabilmektedir. Ayrıca uzun süre kullanılan, hatta rafta bekletilen veya güneş gören ürünlerde de renk koyulaşmaları olabilmketedir.

  • Kalınlık farklılıklarının ürün kalitesi ile bir ilgisi var mıdır?

Hayır kesinlikle yoktur. Kalınlık toleranslarının düşük olması, üretim prosesinde uygulanan işçilik ve kullanılan ekipmana bağlıdır.

  • Vakum pompalarında ve vidanjör pompalarında kullanılan fiber bıçakların her hangi bir özelliği var mıdır?

Evet vardır. Bu tür uygulamalar, malzemeden yüksek mukavemet ve performans isteyen uygulamalardır. Bu uygulamalarda kesinlikle kullanılması gereken ürünün PFB11S kalitede olması gerekmektedir. Bunun dışındaki ürünler, performans düşüklüğü yaratmakta içine çektiği yağ ve nem dolayısı ile ölçü stabilitesi bozulmakta ve iş görmemektedir. Firmamız, ayrıca bu tür özel uygulamalar için yeni ürün geliştirme çalışmalarına devam etmekte ve bunları piyasaya sunmaktadır.

  • Ürünün menşeinin bir önemi var mıdır?

Genel anlamda yoktur. Çünkü kaliteye etki eden faktörler yukarda sıralanmıştır. Bu işlemler dünyanın neresinde uygulanırsa uygulansın, doğru hammadde ve işçilikle doğru ürün elde edilmektedir. Bu anlamda piyasada yaygın olarak bilinen uzakdoğu mallarının kalitesiz oluşu olgusu tamamen yanlıştır. Maalesef piyasamıza sadece ucuz olduğu için ithal edilmekte olan, her türlü üretim kalitesinden uzak ürünler getirildiği için bu olgu oluşmuştur. Firmamız, bu ürünlerde de ihtiyaca göre farklı kalite ve farklı fiyatlardaki ürünleri piyasaya sunmaktadır.

  • Fiber malzemede tahta talaşı tozu v.s. gibi dolgu malzemeleri bulunur mu?

Hayır bulunmaz. Bu da yanlış bilinen bir konudur. Ancak çok düşük kalitedeki fenol fiber ürünlerde reçine bağlayıcılığı için bazı kimyasal dolgular katılmaktadır. Bu da ürünün yoğunluğunu arttırdığı için hem kolay anlaşılmakta, hem de fiyat avantajı sağlıyormuş gibi gözükse de gerçekte normalden daha ağır geldiği için bir avantaj sağlamamaktadır.

  • Bu ürünlerin sıcaklık dayanımları nedir?

Bu konu aslında yorumlara açık bir konudur, ancak genel olarak fenol fiber için sürekli işletme sıcaklığı 125 C, epoksi esaslı fiber ürünler için ise 150 C'dir. Burada sürekli işletme sıcaklığından kasıt, ürünün herhangi bir deformasyona uğramadan sürekli olarak çalışabileceği sıcaklıktır. Bunun yanı sıra bazı uygulamalarda kısa süreli pik sıcaklıklara çıkış, kısa vadede ürün fonksiyonlarında bir problem oluşturmamakta ancak orta ve uzun vadede ürünün ömrünü kısaltmaktadır.

  • Ürünlerin belli bir saklama koşulu var mıdır?

Evet vardır. Levha - Plaka olan ürünler kesinlikle yatay konumda saklanmalı - depolanmalıdır. Herhangi bir duvara yaslamak veya dik olarak muhafaza etmek, plakaların dönmesine, şekil bozukluklarına yol açmaktadır. Ayrıca plakaların yatay olarak saklandığı mekanlarda hava akımı olmamalı, sıcaklık farklılıklarına maruz bırakılmamalıdır. Bu fiziksel koşul değişiklikleri de ürün formunu bozabilmektedir.

PFB11S Kalite
PFB13S
bottom of page